Prioritate la detasare?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Prioritate la detasare?

Mesaj  comunicare la data de Mier Mar 24, 2010 9:49 pm

Intrebare: sunt detasata din anul trecut in localitate este vorba despre oras, am dreptul la continuitate pe postul respectiv,fiindca prin reducere de activitate este o alta invatatoare concurenta pe postul respectiv,ea e din sat si prin titularuzarea din anul2000 a fost repartizata cu nota 5 intr-un sat ,eu am fost la titularizare din 2005 si repartizata cu media 7,45 .Cine are prioritate?

Raspuns: Conform art.14 alin. 3 din Metodologia miscarii personalului didactic, anexa la OM 5885, cu nota 5 nu se poate opta pentru un post in mediul urban.
Conform art.74 alin. 4 din aceeasi metodologie (pe care o puteti accesa pe site-ul www.fsli.ro, sectiunea Metodologii), aveti dreptul la continuitate daca ati ocupat postul prin detasare la cerere prin concurs national.
Restrangerea de activitate si pretransferul sunt etape premergatoare detasarii.
In aceste conditii nu se poate discuta de o prioritate in cazul descris de dvoastra.

comunicare

Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 22/04/2009

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum