Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

plata ore suplimentare

In jos

plata ore suplimentare Empty plata ore suplimentare

Mesaj  comunicare Joi Apr 23, 2009 6:54 pm

Intrebare: referitor la activitatile extrascolare: de ce nu se platesc? E normal sa ma oblige scoala sa stau peste program seara la scoala, sa vin 8 sambete in semestrul 2 la scoala la 8.30 pana la 4 pentru activitati extrascolare ( concursuri, serbari,olimpiade) din timpul meu liber pe gratis, in timp ce alte categorii profesionale isi respecta timpul liber alaturi de familie eu risc sa ma aleg cu un divort din cauza aceasta, in plus oboseala adunata,viata mea sociala si familiala are de suferit pentru ce? Nu poate lua nimeni masuri ,nu poate sesiza sindicatul si acest aspect important pentru lumea materiala in care traim, ca nu pot sa-mi ingrijesc familia doar ca musafir in propria casa si servind doar pasiune pe paine si ca plata a facturilor? Va multumesc pentru intelegere.

Raspuns: norma didactica cuprinde 40 de ore /saptamanal (incluzand cele 18 ore de predare). Activitatea prestatata sambata si duminica se plateste dublu sau se compenseaza cu zile libere.Va sfatuim sa luati legatura cu liderul sindical al scolii de care apartineti si acesta sa realizeze demersurile necesare.

comunicare

Numarul mesajelor : 62
Data de inscriere : 22/04/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum